Pôvodný stav vykurovania v meste bol zabezpečovaný niekoľkými kotolňami.
Kotolňa na Kotlárskej ulici vyrábala teplo spaľovaním uhlia a drevnej biomasy, bola však technologicky zastaraná.
Ďalšia väčšia kotolňa bola umiestnená na Námestí odborárov a zabezpečovala výrobu tepla zo zemného plynu. Systém bol doplnený ďalšími tromi menšími plynovými kotolňami, ktoré zabezpečovali výrobu tepla pre objekty v ktorých boli umiestnené.
V súčasnosti je spoločnosť Tlmačská energetická po rozsiahlej kompletnej rekonštrukcii. Prvým krokom bola diverzifikácia palivovej základne. Kotolňa na ul. Kotlárskej sa doplnila o nový zdroj tepla (kotol VESKO B) na biomasu a tá sa stala základným palivom. Biomasa zabezpečuje viac ako 80 % tepla v meste. Tým sa zvýšila spoľahlivosť dodávky tepla v meste. Areál kotolne je umiestnený na okraji sídliska. V súčasnosti má svoj vlastný dvor, v ktorom bola vybudovaná skládka biomasy.
Druhým krokom bola komplexná výmena tepelných rozvodov, kde sa starý opotrebovaný a poruchový štvorrúrový systém nahradil novým predizolovaným dvojrúrovým systémom.
Posledným krokom bolo vybudovanie domových odovzdávacích staníc tepla (DOST) v jednotlivých objektoch. Týmto sa zmenil spôsob vykurovania v Tlmačoch. Teplo a teplá voda sa dovtedy vyrábali v piatich kotolniach, teraz je výroba tepla na vykurovanie a na prípravu teplej vody zabezpečovaná priamo v domových odovzdávacích staniciach v miestach spotreby. DOST priniesli výrazný nárast komfortu pre odberateľov nielen v oblasti prípravy teplej vody ale aj v oblasti vykurovania. Spotrebitelia majú prehľad o vlastnej spotrebe, môžu si riadiť odber tepla podľa vlastných potrieb bez toho, aby si to vyžadovalo akékoľvek investície, náklady na obsluhu, revízie, či údržbu.