ZEMNÝ PLYN
Zemný plyn, uhľovodíkové palivo, ktorého objem tvorí na je 93 % až 99 % metán. Vzniká predovšetkým z ropy pod vplyvom teploty a tlaku. Okrem metánu je obsahuje aj propán, bután a iné látky. Jeho konkrétne zloženie sa v jednotlivých náleziskách odlišuje.
Najdôležitejším parametrom zemného plynu z pohľadu jeho energetického využitia je výhrevnosť a spaľovacie teplo.
Výhrevnosť zemného plynu
Výhrevnosť Qi je teplo uvoľnené úplným spálením jednotkového množstva plynu so stecheometrickým množstvom kyslíku alebo vzduchu pri konštantnom tlaku a teplote, pričom všetky produkty spaľovania ochladené na východiskovú teplotu sú v plynnom stave. Výhrevnosť sa vyjadruje v kWh/m3 resp. v MJ/m3 , kde objemová jednotka je vyjadrená za normálnych podmienok, t.j. pri teplote 15°C a tlaku 101,325 kPa.
Výhrevnosť zemného plynu spotrebovávaného na Slovensku dosahuje hodnotu 34,25 MJ/m3
Spaľovacie teplo
Spaľovacie teplo Qs je množstvo tepla uvoľnené úplným spálením jednotkového množstva plynu so stecheometrickým množstvom kyslíku alebo vzduchu pri konštantnom tlaku a teplote, pričom všetky produkty spaľovania ochladené na východiskovú teplotu sú v plynnom stave okrem vody, ktorá skondenzuje.
Hodnoty spaľovacieho tepla sa uplatňujú predovšetkým v plynárenstve, predstavujú hraničné množstvo energie získateľné z jednotkového množstva plynu za predpokladu ochladenia spalín pod ich rosný bod.
Pomer Qs/Qi je pri bežných plynoch hodnotou blízkou 1,11, tzn., že spaľovacie teplo je približne o 11 % vyššie ako výhrevnosť.